> > >   FRÝDEK-MÍSTEK EXTRA   -   názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Areál bývalé arcibiskupské pily

vloženo: 06.06.2018           komentářů: 0

Areál bývalé arcibiskupské pily na Ostravici čeká proměna
 
Současný vlastník areálu, společnost Ridera Reality, si nechal zpracovat architektonicko-urbanistickou studii možného využití prostoru bývalé pily v podhůří Beskyd. Studii zpracoval tým architektů Josef Pleskot a Kamil Mrva. Do budoucna by se areál měl stát srdcem obce, otevřít se lidem a poskytnout prostory pro náměstí, drobné obchody či služby a zejména trávení volného času. Měl by být ku prospěchu nejen obyvatel obce Ostravice, ale i zázemím pro turisty, kteří se ubytují na Ostravici či v okolních městech a obcích.

„Jsme svědky dlouhodobého projektu přeměny území bývalé arcibiskupské pily v obci Ostravice v podhůří malebných Beskyd v plnohodnotnou část obce. Za poslední tři roky jsme areál výrazně upravili, otevřeli jsme celou přední část a vytvořili zázemí pro volnočasové aktivity. Naším cílem při přeměně areálu je navázat na tradici dřevařství, které je stále reprezentováno přetrvávající výrobou v areálu. Rádi bychom zachovali již nevyužívané výrobní technologie a zpřístupnili je i do budoucna k prohlídkám veřejnosti. Zároveň bychom rádi dali obci Ostravice možnost vytvořit si klasické náměstí i s radnicí,“ říká předseda představenstva společnosti Ridera Reality Roman Vank s tím, že v první etapě projektu, která byla určena zejména koncepčním úvahám,  přípravě dokumentace a projednávání záměrů, společnost otevřela část areálu veřejnosti – zejména rodinám s dětmi – a připravovala zde zajímavé akce. Za všechny, které u veřejnosti vzbudily pozitivní reakce, lze zmínit např. tříkrálovou sbírku, masopust, svatomartinské hody, jarmark regionálních výrobků, dobročinný geokešing či Beskydskou sedmičku (B7), kdy areál bývalé pily sloužil jako zázemí pro více než 3000 závodníků tohoto extrémního závodu. Již nyní se přitom v areále bývalé pily a především v prostorách pilnice vytváří zázemí pro pořadatele a závodníky nejen dalších ročníků B7, ale i např. Mini B7 pro děti a dalších akcí, o nichž bude pořadatel včas informovat.
A že má areál bývalé pily co ukázat také veřejnosti, potvrzuje unikátní nález znaku olomouckého arcibiskupa Františka Salesia Bauera (arcibiskupem v letech 1904–1915), který je nyní umístěn v prostorách bývalé pilnice. Vznik arcibiskupského znaku lze přitom datovat do období let 1904–1911, kdy lze oficiálně zaznamenat i počátek pilařského provozu v obci Ostravice. Arcibiskupský znak dnes v bývalé pilnici u příležitosti prezentace architektonicko-urbanistické studie možného využití tohoto areálu do budoucna za přítomnosti představitelů Moravskoslezského kraje a obce Ostravice slavnostně vysvětil první ostravsko-opavský biskup Msgre. František Václav Lobkowicz.
„Vzhledem k blízkosti dvou nejvyšších vrcholů Beskyd Lysé hory a Smrku a údolí nádrže Šance, jež je vstupem do malebných zákoutí Beskyd, vidíme v této lokalitě obrovský potenciál pro trvalé zázemí turistů a sportovců, ale i zábavní vyžití pro děti různých věkových kategorií. Současně bychom rádi rozvíjeli tradici práce se dřevem a atraktivitu prohlídky bývalé pily. Pro naši společnost je velmi důležité, aby areál byl odrazem potřeb obce a doplnil již existující infrastrukturu turistického ruchu v podobě volnočasových, gastronomických a dopravních možností oblasti. Proto je pro nás zásadní komunikace s představiteli obce, veřejností a se všemi organizacemi, které již v obci působí,“ dodává na závěr Roman Vank ze společnosti Ridera Reality. 
Více než 100 let tvořil areál bývalé arcibiskupské pily v obci Ostravici srdce obce a dával práci lidem po mnoho generací. V roce 2011 se provoz pily stal pro tehdejšího majitele ekonomicky neúnosný, a tak musel výrobní činnost v areálu ukončit. V květnu 2013 zakoupila areál bývalé pily, který se již nacházel ve velmi špatném technickém stavu, společnost Ridera Reality. Nový majitel provádí nezbytně nutné opravy konstrukce s cílem zachovat historický objekt pilnice a realizoval opravy základní infrastruktury. Nyní připravuje ve spolupráci s architekty Kamilem Mrvou a Josefem Pleskotem pro areál další budoucnost.

autor: Mgr. Bc. Kateřina Šreková

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  F-M 112

16.05.2018

S automobilem couval…
Policisté sdělili podezření z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky 66letému muži z okresu Frýdek-Místek. Muž měl projíždět s osobním motorovým vozidlem obcí Brušperk. Následně měl automobil zastavit a opět se chtěl rozjet. Zřejmě omylem však zařadil zpátečku a narazil do za ním stojícího vozidla. Provedenou dechovou zkouškou policisté zjistili, že muž usedl za volant s více než 2 promilemi alkoholu v dechu. Policisté věc vedou ve zkráceném přípravném řízení. Škoda na vozidlech byla prozatím vyčíslena na 1 000 korun. Trestní zákoník stanoví za uvedené jednání trest v rozmezí od šesti měsíců do tří let odnětí svobody.

14.05.2018

Z neuzamčeného vozidla
Z neuzamčeného vozidla odcizil doklady, finanční hotovost, mobilní telefon… Dosud neznámý pachatel v závěru minulého týdne během pěti minut v obci Soběšovice na Frýdeckomístecku odcizil z neuzamčeného osobního vozidla pánskou příruční tašku. Majitel tak během chvíle přišel nejen o svou peněženku s osobními doklady, platebními kartami a finanční hotovostí, ale také o svůj mobilní telefon za skoro pět tisíc korun. Devětačtyřicetiletým majitelem odcizených věcí, tak byla při oznámení tohoto skutku na obvodní oddělení ve Frýdku-Místku uvedena škoda za více jak šest tisíc korun.

12.05.2018

Objasněna krádež mobilního telefonu
Frýdeckomístečtí policisté během pár dnů objasnili krádež mobilního telefonu, ke které došlo uprostřed minulého týdne v obci Frýdek-Místek v průběhu jízdy vozidlem taxi služby. Podezřelý pětadvacetiletý muž využil doby, co se řidič vozidla taxi služby plně věnoval řízení a v průběhu předem dohodnuté trasy mu měl z prostor mezi předními sedadly odcizit mobilní telefon. Poškozenému dvaapadesátiletému řidiči měl tak krádeží způsobit škodu za skoro tisíc pět set korun. Policisté v průběhu prověřování zjistili, že pachatel se již v minulosti dopustil trestné činnosti majetkového charakteru, za což byl rozsudkem Okresního soudu ve Frýdku-Místku odsouzen a potrestán.

30.04.2018

Dopravní nehoda motocyklu
Dne 30. dubna 2018 v době okolo 14:35 hodin došlo v obci Frýdek-Místek, místní část Místek na křižovatce ulic Frýdlantská a Čelakovského k dopravní nehodě motocyklu Yamaha a osobního motorového vozidla Škoda Fabia.

16.11.2017

Odcizil oplocení chránící proti vběhnutí
Dosud neznámý pachatel odcizil v době od 16. listopadu do 18. listopadu 2017 ze stavby probíhající kolem silnice I/56 bezpečnostní oplocení, které chrání vběhnutí zvěře na pozemní komunikaci. Oplocení zloděj odcizil ve směru na obec Ostravice, vedoucí kolem místní benzínové čerpací stanice. Zde na několika místech demontoval a následně odcizil třicet kusů plotových sloupků, přičemž poškodil i geotextílii, umístěnou pod oplocením.