> > >   FRÝDEK-MÍSTEK EXTRA   -   názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Areál bývalé arcibiskupské pily

vloženo: 06.06.2018           komentářů: 0

Areál bývalé arcibiskupské pily na Ostravici čeká proměna
 
Současný vlastník areálu, společnost Ridera Reality, si nechal zpracovat architektonicko-urbanistickou studii možného využití prostoru bývalé pily v podhůří Beskyd. Studii zpracoval tým architektů Josef Pleskot a Kamil Mrva. Do budoucna by se areál měl stát srdcem obce, otevřít se lidem a poskytnout prostory pro náměstí, drobné obchody či služby a zejména trávení volného času. Měl by být ku prospěchu nejen obyvatel obce Ostravice, ale i zázemím pro turisty, kteří se ubytují na Ostravici či v okolních městech a obcích.

„Jsme svědky dlouhodobého projektu přeměny území bývalé arcibiskupské pily v obci Ostravice v podhůří malebných Beskyd v plnohodnotnou část obce. Za poslední tři roky jsme areál výrazně upravili, otevřeli jsme celou přední část a vytvořili zázemí pro volnočasové aktivity. Naším cílem při přeměně areálu je navázat na tradici dřevařství, které je stále reprezentováno přetrvávající výrobou v areálu. Rádi bychom zachovali již nevyužívané výrobní technologie a zpřístupnili je i do budoucna k prohlídkám veřejnosti. Zároveň bychom rádi dali obci Ostravice možnost vytvořit si klasické náměstí i s radnicí,“ říká předseda představenstva společnosti Ridera Reality Roman Vank s tím, že v první etapě projektu, která byla určena zejména koncepčním úvahám,  přípravě dokumentace a projednávání záměrů, společnost otevřela část areálu veřejnosti – zejména rodinám s dětmi – a připravovala zde zajímavé akce. Za všechny, které u veřejnosti vzbudily pozitivní reakce, lze zmínit např. tříkrálovou sbírku, masopust, svatomartinské hody, jarmark regionálních výrobků, dobročinný geokešing či Beskydskou sedmičku (B7), kdy areál bývalé pily sloužil jako zázemí pro více než 3000 závodníků tohoto extrémního závodu. Již nyní se přitom v areále bývalé pily a především v prostorách pilnice vytváří zázemí pro pořadatele a závodníky nejen dalších ročníků B7, ale i např. Mini B7 pro děti a dalších akcí, o nichž bude pořadatel včas informovat.
A že má areál bývalé pily co ukázat také veřejnosti, potvrzuje unikátní nález znaku olomouckého arcibiskupa Františka Salesia Bauera (arcibiskupem v letech 1904–1915), který je nyní umístěn v prostorách bývalé pilnice. Vznik arcibiskupského znaku lze přitom datovat do období let 1904–1911, kdy lze oficiálně zaznamenat i počátek pilařského provozu v obci Ostravice. Arcibiskupský znak dnes v bývalé pilnici u příležitosti prezentace architektonicko-urbanistické studie možného využití tohoto areálu do budoucna za přítomnosti představitelů Moravskoslezského kraje a obce Ostravice slavnostně vysvětil první ostravsko-opavský biskup Msgre. František Václav Lobkowicz.
„Vzhledem k blízkosti dvou nejvyšších vrcholů Beskyd Lysé hory a Smrku a údolí nádrže Šance, jež je vstupem do malebných zákoutí Beskyd, vidíme v této lokalitě obrovský potenciál pro trvalé zázemí turistů a sportovců, ale i zábavní vyžití pro děti různých věkových kategorií. Současně bychom rádi rozvíjeli tradici práce se dřevem a atraktivitu prohlídky bývalé pily. Pro naši společnost je velmi důležité, aby areál byl odrazem potřeb obce a doplnil již existující infrastrukturu turistického ruchu v podobě volnočasových, gastronomických a dopravních možností oblasti. Proto je pro nás zásadní komunikace s představiteli obce, veřejností a se všemi organizacemi, které již v obci působí,“ dodává na závěr Roman Vank ze společnosti Ridera Reality. 
Více než 100 let tvořil areál bývalé arcibiskupské pily v obci Ostravici srdce obce a dával práci lidem po mnoho generací. V roce 2011 se provoz pily stal pro tehdejšího majitele ekonomicky neúnosný, a tak musel výrobní činnost v areálu ukončit. V květnu 2013 zakoupila areál bývalé pily, který se již nacházel ve velmi špatném technickém stavu, společnost Ridera Reality. Nový majitel provádí nezbytně nutné opravy konstrukce s cílem zachovat historický objekt pilnice a realizoval opravy základní infrastruktury. Nyní připravuje ve spolupráci s architekty Kamilem Mrvou a Josefem Pleskotem pro areál další budoucnost.

autor: Mgr. Bc. Kateřina Šreková

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  F-M 112

26.09.2018

Vloupání do kolárny
Frýdeckomístečtí policisté prověřují krádež pánského jízdního kola, ke kterému mělo dojít z pondělí na úterý tohoto týdne v jednom z domu na ulici J. Skupy ve Frýdku-Místku. Do domu neznámý pachatel měl vniknout přes plastové okno sklepních prostor, které se mu podařilo vypáčit. Poté, co se pachatel dostal do kolárny, z této odcizil červeno-bílo-černé kolo. Poškozené 44leté ženě tak svým jednáním způsobil škodu větší jak pět tisíc korun.

25.09.2018

Dopadena pachatelka krádeže kola
Vrchní inspektor z obvodního oddělení Třinec 25. září 2018 sdělil podezření z přečinu krádež třicetileté ženě z Třince. Ta, ač byla v minulosti za obdobnou majetkovou trestnou činnost odsouzena, přesto měla 25. srpna 2018 odcizit pánské horské jízdní kolo. Dvaceti čtyř letá žena přijela na kole k večerce v městské části Lyžbice v Třinci, zde opřela pánský bicykl, aniž by tento zabezpečila, pozdravila ženu, která seděla na lavičce a šla nakoupit. Tohoto využila žena, která seděla na lavičce, sedla na kolo a odjela neznámo kam. Policistům se operativní činnosti podařilo do měsíce dopadnout a ztotožnit pachatelku. Podezřelá třiceti letá žena se k činu doznala a jako důvod svého počínání uvedla, že v době skutku byla nezaměstnaná a potřebovala peníze. Kolo prodala za částku tisíc korun náhodnému muži. Peníze z prodeje použila pro svou potřebu.

20.09.2018

V restauracích i obchodech
Frýdeckomísteckým kriminalistům se podařilo objasnit sérii krádeží, kterých se měl dopustit 51letý muž z Frýdlantu nad Ostravicí. Těsně po spáchání posledního skutku byl muž zadržen hlídkou policistů. Z důvodu jeho stavu, kdy byl pod vlivem alkoholu, musel nejdříve vystřízlivět na záchytné stanici. Následující den 20. září 2018 policejní komisařka oddělení obecné kriminality ve Frýdku-Místku proti muži zahájila trestní stíhání pro přečin krádež, pro přečin krádež ve stádiu pokusu a pro přečin poškození cizí věci.

19.09.2018

Řídil vozidlo po požití alkoholu
Ve městě Třinec policisté včerejšího dne 19. září 2018 kolem jedenácté hodiny prováděli běžnou silniční kontrolu. Po zastavení vozidla značky KIA SORENTO muži zákona vyzvali 44letého muže, aby se podrobil odbornému měření na přítomnost alkoholu v dechu. Toto muž dobrovolně učinil a opakovaně mu bylo naměřeno téměř 1,5 promile. Řidiči byla zakázána další jízda, na místě mu byl zadržen řidičský průkaz a následně byl převezen na služebnu k dalším úkonům.

18.09.2018

Pachateli se nepodařilo s vozidlem odjet
Policisté z obvodního oddělení Frýdek-Místek pátrají po dosud neznámém pachateli, který se pokusil odcizit vozidlo značky Škoda Superb. Auto bylo zaparkované na parkovišti z jedné ulic ve Frýdku-Místku. Majitelka vozidlo řádně uzamkla v odpoledních hodinách 18. září 2018. Následující den po deváté hodině ranní ke svému vozidlu přišla a zjistila, že toto je poškozeno. Pachatel se měl dle dostupných informací dostat do uzamčeného vozidla tak, že vypáčil dveře a následně poškodil spínací skříňku, avšak krádež nedokonal a s vozidlem neodjel. Poškozené majitelce tak způsobil starosti zhruba za deset tisíc korun.