> > >   FRÝDEK-MÍSTEK EXTRA   -   názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Adéla Chmelová slavila 101 let

vloženo: 08.01.2019           komentářů: 0

Adéla Chmelová, nejstarší občanka Frýdku-Místku, před Vánocemi oslavila 101 let. Ani rok po kulatém jubileu se gratulanti z radnice od ní recept na dlouhověkost nedověděli. Protože náznaky, že by kouzlo mohlo být v téměř bezmasé stravě a bramborech se zelím, kdysi typické pro chudé poměry, nebo v alkoholové abstinenci, to v dnešní době jako atraktivní doporučení, kterým by se chtěl každý řídit, nevypadá.

Že se však skromné poměry mohou vyplatit, to obyvatelka Penzionu pro seniory neustále dokazuje svými vycházkami, kdy s vozíčkem navzdory požehnanému věku vyráží přes jednu z nejrušnějších křižovatek do Kauflandu. Pokud nad tím kroutíte hlavou, tak ta vám pak už vůbec „nebere“ informaci, že Adéla Chmelová před nedávnem dokonce podobně vyrazila pěšky až na frýdecký hřbitov. „Nic neřekne a je pryč,“ kárá ji za její dobrodružství sousedka, která jí pomáhá. „Však jsem vodu měla. A tam též teče,“ odbyde ji seniorka „zvyklá chodit pěšky“, která sílu na podobná dobrodružství i každodenní běžné záležitost čerpá v dostatku spánku. I ten by jí spousta seniorů trpících nespavostí jistě mohla závidět. „Spím hodně. Zdřímnu si i po obědě, někdy třeba až do čtyř. V osm jdu zase spát a spím celou noc,“ prozrazuje, že si užívá klidu, Adéla Chmelová a vzpomíná, jak ve výminku spalo pět dětí s maminkou v jedné světnici. Ta se měla co ohánět, protože byla od 28 let vdovou, která musela uživit pět děvčat. „Otec zemřel ve 35 letech na španělskou chřipku, za Rakouska nebyl žádný důchod, nebylo to jednoduché,“ vzpomíná seniorka, která tak ani nemůže moc vykládat například o radostných Vánocích, které se jako celý její život odbývaly ve vší skromnosti. Skromná zůstává stále, byteček má jako klícku, protože „pořádek musí být“, sama si vypere i navaří, pokud má na něco chuť. „Nějaký pohyb je třeba,“ říká k tomu. Dokonce se chystala na Vánoce připravovat salát a k němu řízek. „Kapra ne, tam jsou kosti,“ vysvětluje. Vánoce bez ryby jí nevadí stejně jako Vánoce bez sněhu. „Aspoň se mi lépe chodí,“ naznačuje, že procházek a nákupů se nehodlá vzdát. „Utíká to všechno, stárnem, co se dá dělat. Důležití jsou dobří sousedé,“ uzavřela návštěvu, u níž všichni věří, že se napřesrok bude zase opakovat, čilá oslavenkyně, které tentokrát za město přišel poblahopřát náměstek primátora Marcel Sikora.

autor: Adéla Chmelová slavila 101 let

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  F-M 112

08.03.2019

Nadýchal přes dvě a půl promile
V pátek 8. března 2019 přistihli policisté z obvodního oddělení ve Frýdku-Místku silně opilého řidiče. Krátce před dvaadvacátou hodinou zastavili na ulici Pionýrů ve Frýdku-Místku osobní automobil značky Škoda Fabia, který řídil čtyřiatřicetiletý muž. Policisté ho během kontroly vyzvali k provedení dechové zkoušky na alkohol, při které postupně nadýchal hodnoty přesahující dvě a půl promile alkoholu v krvi. Policisté řidiče na místě zadrželi a převezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění.

04.03.2019

S lupem utekl jen pár metrů
Policisté z obvodního oddělení Frýdku-Místku v současné době prověřují okolnosti ke krádeži mobilního telefonu. Tento měl být odcizen devětatřicetiletému muži, který v neděli kolem půl sedmé ráno seděl na lavičce na vlakovém nádraží ve Frýdku-Místku. Při čekání na svůj vlak muž usnul, čehož měl využít dvaadvacetiletý mladík, který si na lavičku přisedl. Následně měl z kapsy bundy vyndat poškozenému mobilní telefon a s tímto poté utéct. Muž se však probudil a za pachatelem se rozeběhl, aby mu vrátil odcizený mobilní telefon. Po chvilce ho dostihl. Svého telefonu se nevzdal jen tak, proto se o něj začali přetahovat až do doby, než se na místo dostavili muži zákona, kteří už pachatele na místě zadrželi.

03.03.2019

Měl řídit podnapilý
Z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky je podezřelý 40letý muž z Břeclavska. Včera v dopoledních hodinách řídil ve Frýdku-Místku osobní motorové vozidlo. Policisté, kteří automobil zastavili, při kontrole zjistili, že muž usedl za volant pod vlivem alkoholických nápojů – přístroj vykázal hodnotu blížící se 2,5 promile alkoholu v dechu. Policisté vedou ve věci zkrácené přípravné řízení.

30.01.2019

Trojice pachatelů nepohrdla
Na konci měsíce ledna 2019 bylo ve služebním obvodu Hnojník provedeno bezpečnostní opatření, které bylo zaměřeno na kontrolu a pohyb osob v daném teritoriu, a to z důvodu zvýšeného počtu nápadu trestné činnosti majetkového charakteru. K většině případů docházelo v noční době. Jednalo se jak o krádeže okolo domů, tak o vloupání do rodinných domů. Při jednom z vloupání byli podezřelí zadrženi. Pachatelé ze zahrad měli zcizovat volně odložené věci, jako jsou například staré kovové předměty, propanbutanové lahve či volně odložené disky s pneumatikami. Do této akce byli přizváni také policisté ze speciální pořádkové jednotky. Jejich činností byl monitoring a pohyb osob v okolí kriminogenních míst v jednotlivých obcích služebního obvodu Hnojník. Již první noc bezpečnostního opatření policisté ze speciální pořádkové jednotky zkontrolovali osádku osobního vozidla značky Fiat, ve kterém se nacházely tři osoby, žena ve věku dvaceti let a muži ve věku čtyřiadvaceti a pětadvaceti let. Následně byla provedena i kontrola vozidla, kde se v zavazadlovém prostoru nacházela mimo jiné i televize, DVD přehrávač či motorová pila. Mužům zákona se po krátké době podařilo od těchto osob zjistit, že před několika minutami se vloupali do rodinného domu v obci Střítěž. Na místo činu se dostavil i majitel domu, který následným ohledáním zjistil, že pachatelé měli odcizit kromě televize, DVD přehrávače a motorové pily i deodorant, ponožky, svíčky, zapalovač a spousty jiných osobních věcí.

26.09.2018

Vloupání do kolárny
Frýdeckomístečtí policisté prověřují krádež pánského jízdního kola, ke kterému mělo dojít z pondělí na úterý tohoto týdne v jednom z domu na ulici J. Skupy ve Frýdku-Místku. Do domu neznámý pachatel měl vniknout přes plastové okno sklepních prostor, které se mu podařilo vypáčit. Poté, co se pachatel dostal do kolárny, z této odcizil červeno-bílo-černé kolo. Poškozené 44leté ženě tak svým jednáním způsobil škodu větší jak pět tisíc korun.