> > >   FRÝDEK-MÍSTEK EXTRA   -   názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Adéla Chmelová slavila 101 let

vloženo: 08.01.2019           komentářů: 0

Adéla Chmelová, nejstarší občanka Frýdku-Místku, před Vánocemi oslavila 101 let. Ani rok po kulatém jubileu se gratulanti z radnice od ní recept na dlouhověkost nedověděli. Protože náznaky, že by kouzlo mohlo být v téměř bezmasé stravě a bramborech se zelím, kdysi typické pro chudé poměry, nebo v alkoholové abstinenci, to v dnešní době jako atraktivní doporučení, kterým by se chtěl každý řídit, nevypadá.

Že se však skromné poměry mohou vyplatit, to obyvatelka Penzionu pro seniory neustále dokazuje svými vycházkami, kdy s vozíčkem navzdory požehnanému věku vyráží přes jednu z nejrušnějších křižovatek do Kauflandu. Pokud nad tím kroutíte hlavou, tak ta vám pak už vůbec „nebere“ informaci, že Adéla Chmelová před nedávnem dokonce podobně vyrazila pěšky až na frýdecký hřbitov. „Nic neřekne a je pryč,“ kárá ji za její dobrodružství sousedka, která jí pomáhá. „Však jsem vodu měla. A tam též teče,“ odbyde ji seniorka „zvyklá chodit pěšky“, která sílu na podobná dobrodružství i každodenní běžné záležitost čerpá v dostatku spánku. I ten by jí spousta seniorů trpících nespavostí jistě mohla závidět. „Spím hodně. Zdřímnu si i po obědě, někdy třeba až do čtyř. V osm jdu zase spát a spím celou noc,“ prozrazuje, že si užívá klidu, Adéla Chmelová a vzpomíná, jak ve výminku spalo pět dětí s maminkou v jedné světnici. Ta se měla co ohánět, protože byla od 28 let vdovou, která musela uživit pět děvčat. „Otec zemřel ve 35 letech na španělskou chřipku, za Rakouska nebyl žádný důchod, nebylo to jednoduché,“ vzpomíná seniorka, která tak ani nemůže moc vykládat například o radostných Vánocích, které se jako celý její život odbývaly ve vší skromnosti. Skromná zůstává stále, byteček má jako klícku, protože „pořádek musí být“, sama si vypere i navaří, pokud má na něco chuť. „Nějaký pohyb je třeba,“ říká k tomu. Dokonce se chystala na Vánoce připravovat salát a k němu řízek. „Kapra ne, tam jsou kosti,“ vysvětluje. Vánoce bez ryby jí nevadí stejně jako Vánoce bez sněhu. „Aspoň se mi lépe chodí,“ naznačuje, že procházek a nákupů se nehodlá vzdát. „Utíká to všechno, stárnem, co se dá dělat. Důležití jsou dobří sousedé,“ uzavřela návštěvu, u níž všichni věří, že se napřesrok bude zase opakovat, čilá oslavenkyně, které tentokrát za město přišel poblahopřát náměstek primátora Marcel Sikora.

autor: Adéla Chmelová slavila 101 let

přidat komentář            zobrazit komentáře  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  > > >  F-M 112

26.09.2018

Vloupání do kolárny
Frýdeckomístečtí policisté prověřují krádež pánského jízdního kola, ke kterému mělo dojít z pondělí na úterý tohoto týdne v jednom z domu na ulici J. Skupy ve Frýdku-Místku. Do domu neznámý pachatel měl vniknout přes plastové okno sklepních prostor, které se mu podařilo vypáčit. Poté, co se pachatel dostal do kolárny, z této odcizil červeno-bílo-černé kolo. Poškozené 44leté ženě tak svým jednáním způsobil škodu větší jak pět tisíc korun.

25.09.2018

Dopadena pachatelka krádeže kola
Vrchní inspektor z obvodního oddělení Třinec 25. září 2018 sdělil podezření z přečinu krádež třicetileté ženě z Třince. Ta, ač byla v minulosti za obdobnou majetkovou trestnou činnost odsouzena, přesto měla 25. srpna 2018 odcizit pánské horské jízdní kolo. Dvaceti čtyř letá žena přijela na kole k večerce v městské části Lyžbice v Třinci, zde opřela pánský bicykl, aniž by tento zabezpečila, pozdravila ženu, která seděla na lavičce a šla nakoupit. Tohoto využila žena, která seděla na lavičce, sedla na kolo a odjela neznámo kam. Policistům se operativní činnosti podařilo do měsíce dopadnout a ztotožnit pachatelku. Podezřelá třiceti letá žena se k činu doznala a jako důvod svého počínání uvedla, že v době skutku byla nezaměstnaná a potřebovala peníze. Kolo prodala za částku tisíc korun náhodnému muži. Peníze z prodeje použila pro svou potřebu.

20.09.2018

V restauracích i obchodech
Frýdeckomísteckým kriminalistům se podařilo objasnit sérii krádeží, kterých se měl dopustit 51letý muž z Frýdlantu nad Ostravicí. Těsně po spáchání posledního skutku byl muž zadržen hlídkou policistů. Z důvodu jeho stavu, kdy byl pod vlivem alkoholu, musel nejdříve vystřízlivět na záchytné stanici. Následující den 20. září 2018 policejní komisařka oddělení obecné kriminality ve Frýdku-Místku proti muži zahájila trestní stíhání pro přečin krádež, pro přečin krádež ve stádiu pokusu a pro přečin poškození cizí věci.

19.09.2018

Řídil vozidlo po požití alkoholu
Ve městě Třinec policisté včerejšího dne 19. září 2018 kolem jedenácté hodiny prováděli běžnou silniční kontrolu. Po zastavení vozidla značky KIA SORENTO muži zákona vyzvali 44letého muže, aby se podrobil odbornému měření na přítomnost alkoholu v dechu. Toto muž dobrovolně učinil a opakovaně mu bylo naměřeno téměř 1,5 promile. Řidiči byla zakázána další jízda, na místě mu byl zadržen řidičský průkaz a následně byl převezen na služebnu k dalším úkonům.

18.09.2018

Pachateli se nepodařilo s vozidlem odjet
Policisté z obvodního oddělení Frýdek-Místek pátrají po dosud neznámém pachateli, který se pokusil odcizit vozidlo značky Škoda Superb. Auto bylo zaparkované na parkovišti z jedné ulic ve Frýdku-Místku. Majitelka vozidlo řádně uzamkla v odpoledních hodinách 18. září 2018. Následující den po deváté hodině ranní ke svému vozidlu přišla a zjistila, že toto je poškozeno. Pachatel se měl dle dostupných informací dostat do uzamčeného vozidla tak, že vypáčil dveře a následně poškodil spínací skříňku, avšak krádež nedokonal a s vozidlem neodjel. Poškozené majitelce tak způsobil starosti zhruba za deset tisíc korun.